Are You Paying Too Much For Water?

If you just read that question, “Are you paying too much for water?”, did you think I was talking about the water that comes out of your faucet? I’m not. I’m asking you if you’re paying too much for bottled water.

I’ve bought bottled water, and usually pay about $1.00 for a 16 oz bottle of water.  If you crunch some numbers, and figure out what you’re paying per gallon, it’s shocking. You would be paying $8.00 per gallon.

“No!? You say.

Just do the math.

A gallon contains 128 oz. If you take 128 and divide it by 16 (ounces in a bottle of water), the answer is 8. Thus, one gallon would be equal to 8 sixteen ounce bottles of water. Multiply that 8 times $1.00 (price per bottle), and there you have it. You’re paying $8.00 for a gallon of water.

And to think we complain about $3.00 a gallon gas, or $3.00+ for a gallon of milk. What’s wrong with this picture?

Ahhhh, you say, “But I buy water by the case, and it’s only $0.35 per bottle.”

Use the formula again….128 divided by 16 times $0.35 equals $2.80.

Now, you’re only paying $2.80 per gallon….for water.

How can you stop this nonsense? It’s pretty easy. Buy yourself a few reusable water bottles (preferably ones that are dishwasher safe). After washing the bottle for the first time, fill it with tap water. Place it in the refrigerator, and there’s your cold bottled water.  All you need to do is keep those water bottles sanitary (by washing them), and you’ll always have a supply of (almost) free water.

Don’t like the taste of your tap water? Get an inline filter, or buy a product like the Britta water pitcher that filters your water.

“But, I like the convenience,” you say. Then you’ve just made a choice to pay between $2.80 to $8.00 (or more) for a gallon of water.

I just got to thinking, maybe we should apply this formula to our favorite mocha. Let’s say a mocha costs $3.00 for 16 ounces…………….Whoa! I don’t think I want to go any further. That makes for one very expensive gallon of my favorite mocha.*

*The answer is $24.00 a gallon. Yikes!!!!

This entry was posted in Archives, At Home, At Work, Finances, Saving Money. Bookmark the permalink.

5 Responses to Are You Paying Too Much For Water?

  1. Asako says:

    I agree!
    But my problem is latte. I got a Senseo one cup espresso machine, but still I can not stop getting latte from Peet’s or Starbucks or Seattle’s Best. That is $3 * 200 times a year = $600…. Particularly, to write my blog, I like to sit in the cafe…
    Any idea how I can stop this bad habit?

  2. Barbara says:

    Asako

    Here’s an idea.

    You have a blog, and a great one, I must add.

    There’s a “tip jar” plugin named, “Buy Me A Beer” (or coffee). Download the plugin. Explain to your readers how your latte inspires you to blog. Your readers may be “moved” to contribute to your lattes, and you’ll get your latte for the price of a blog post. What do you think?

    I wrote about this plugin. Here’s the link to the post, which also contains a link to the plugin. http://bloggingwithoutablog.com/buy-me-a-beer-or-coffee-plugin/

    I was using this plugin, but it caused XHTML errors, so until I get around to fixing that, I have taken it off of my blogs.

  3. Asako says:

    That’s wonderful! I will check the plug in :)
    Asako, sitting in a cafe with a cup of latte again

  4. Barbara says:

    Keep those “cafe” posts coming…..

    Meanwhile, enjoy the lattes

  5. Pingback: How to save money during a recession | Observation Mountain. com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>